6 lipca 2014

Kostka truskawkowa




Wczoraj podczas zakupów na rynku z niemałym przerażeniem stwierdziłam, że sezon truskawkowy powoli zaczyna dobiegać końca. Truskawy, pod których słodkim ciężarem jeszcze tydzień czy dwa temu uginały się niemal wszystkie stragany, teraz zostały zastąpione przez czerwone i czarne korale porzeczek i pachnące różowe maliny. Nie żebym narzekała na tę zmianę, bo zarówno porzeczki jak i maliny darzę uwielbieniem nie mniejszym niż truskawki (tylko jagody biją wszystkie letnie owoce na głowę w mojej subiektywnej skali:-)), ale jednak z tak szybką stratą truskawek pogodzić się nie mogę, przecież czekają jeszcze pomysły na słodkości z ich udziałem. Całe szczęście udało mi się je jeszcze odnaleźć pomiędzy stoiskami z czereśniami, wiśniami, bobem, ostatnimi szparagami i tysiącem innych letnich cudów. Pospieszcie się także, bo ciasto które dziś prezentuję naprawdę jest warte upieczenia. Pyszne, bardzo, bardzo truskawkowe, z lekkim puszystym kremem, delikatne, jakby jogurtowe. Truskawy, nie kończcie się, pliiiis!


Kostka truskawkowa


Składniki na biszkopt (na foremkę o wymiarach 21x21 cm):

  • 90 g mąki pszennej
  • 6 łyżek cukru
  • 80 g masła roślinnego do pieczenia
  • 100 ml mleka kokosowego
  • Szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mleko kokosowe i masło roślinne wyjąć z lodówki i ocieplić do temperatury pokojowej. Wszystkie składniki umieścić w misce i zmiksować do połączenia. Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia formy, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec przez ok. 20 -25 minut, do suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.


Frużelina truskawkowa:

  • 500 g truskawek
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 6 łyżek cukru z wanilią
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka agaru

Truskawki (większe poprzekrawać na połówki lub ćwiartki), cukier i agar umieścić w rondelku. Podgrzewać mieszając do zagotowania. Dodać sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną rozmieszaną w odrobinie zimnej wody. Gotować jeszcze chwilę, mieszając, do zgęstnienia. Odstawić do ostudzenia, następnie zmiksować blenderem na mus.


Mus truskawkowy:

  • 1 szklanka mleka kokosowego lub innego mleka roślinnego
  • Śmietanka kokosowa zebrana z wierzchu 1 puszki mleka kokosowego (schłodzonego przez minimum 24h)
  • ½ szklanki oleju
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • Ok. 5 łyżeczek agaru*
  • Śmietan fix
  • ½ szklanki cukru pudru

Śmietankę kokosową umieścić w misce i ubić na puszysty krem dodając pod koniec ubijania 2 łyżki cukru pudru wymieszane ze śmietan fixem. Bitą śmietanę umieścić w lodówce.
Schłodzone mleko kokosowe lub inne mleko roślinne umieścić w kielichu blendera, dodać sok z cytryny i szczyptę soli. Miksować przez kilka minut aż masa się nieco napuszy. Następnie powoli, cieniutkim strumieniem zacząć dolewać olej. Po dodaniu całego oleju wyłączyć blender. W malutkim rondelku rozmieszać agar z kilkoma łyżkami zimnej wody. Garnuszek z rozpuszczonym agarem ustawić na niewielkim ogniu, zagotować i gotować ciągle mieszając, aż agar zgęstnieje.  Gdyby zgęstniał za mocno dodać odrobinę wody i ponownie zagotować (powinien być dość gęsty, ale na tyle płynny by dał się przelewać). Tak przygotowany agar powoli wlewać do masy w blenderze, cały czas miksując, do dokładnego połączenia. Następnie do masy dodać połowę przygotowanej wcześniej frużeliny, cukier puder i ubitą śmietankę kokosową (kilka łyżek śmietanki zostawić do dekoracji).  
Wszystko dokładnie zmiksować- ja przełożyłam masę z kielicha blendera do miski i zmiksowałam wszystko zwykłym ręcznym mikserem.

Na ostudzonym biszkopcie (pozostawionym w formie) rozsmarować drugą połowę frużeliny truskawkowej. Na wierzch wyłożyć mus truskawkowy. Odstawić do lodówki na całą noc, do stężenia. Przed podaniem udekorować bitą śmietaną i połówkami truskawek.

Smacznego!


*Ilość agaru zależy od jego mocy, jeśli nie wiemy jak silny jest nasz agar należy dodawać go stopniowo. Po dodaniu części agaru, łyżeczkę masy umieścić na talerzyku i schłodzić przez kilka minut w zamrażarce. Wówczas można sprawdzić czy konsystencja kremu jest odpowiednia i ewentualnie dodać większą ilość rozpuszczonego agaru. (test robimy już po dodaniu frużeliny, cukru i bitej śmietany)





11 komentarzy:

  1. Rany boskie, przepiękne *_*

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. :D No to zachęcam do wypróbowania!

      Usuń
    2. A uda się olejem , bo ja margarynę wegan tylko przez internet mogę kupić ,a w upale bym nie ryzykowała ,a dwa jakoś tak średnio mam przekonanie do margaryny choćby wegańskiej

      Usuń
    3. Właśnie ta margaryna to mój ból, nie lubię nawet jej nazwy, zawsze wolę mówić masło roślinne:P Robiąc to ciasto zastanawiałam się też właśnie nad olejem, wydaje mi się, że będzie ok. Najlepiej zmieszać go osobno z mlekiem, a w drugiej misce suche składniki. Potem wszystko szybko połączyć i do pieca. Powinno być git :)

      Usuń
    4. Ewa, dziękuję za odpowiedz , będę próbować

      Usuń
  3. Czy użycie fixu jest konieczne? Można użyć agar? jak tak, to ile? Dziękuję za odp. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Śmietan fix można pominąć, gęsta śmietanka kokosowa dobrej jakości i dokładnie oddzielona od wody kokosowej z puszki powinna dobrze się ubić i trzymać konsystencję bez żadnych dodatków. Jeśli ubita śmietanka pozostawiona do dekoracji postoi kilka godzin w lodówce to dodatkowo zesztywnieje i bez problemu będzie można nakładać ją dekoratorem. Ja dla pewności dodaję nieraz właśnie śmietan fixu lub odrobinę agaru (ok 1/2 łyżeczki na 1 puszkę mleka, trzeba go oczywiście wcześniej rozpuścić w małej ilości wody i podgotować, a następnie natychmiast wlać do śmietanki cały czas miksując). Ale jeśli mamy mleko które ładnie się ubija to żadne dodatki nie są konieczne.

      Usuń
  4. Dziękuję za odp. :-) Zamierzam zrobić tą piękną słodkość w piątek. W przepisie na mus truskawkowy jest podany fix, a nie wiem czy w Czechach dostanę, bo mnie nigdy nie interesował :-) Stąd takie pytanie, ale myślę że jako zabezpieczenie dodam pół łyżezki agaru tak jak piszesz :-) Dobrou noc! :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam zatem nadzieję, że wszystko pięknie wyjdzie :) Tak jak pisałam w przepisie moc agaru może być różna (a tym bardziej nie wiem jakie produkty są w Czechach:P) dlatego najlepiej gotową masę truskawkową skontrolować przed wylaniem na ciasto, tak jak opisuję pod przepisem. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń